:: دوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
جایگاه ورزش های سلامت محور و همگانی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سال 1394
دکتر محمد پوررنجبر*
استادیار دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، mpranjbar@kmu.ac.ir
چکیده:   (467 مشاهده)

زمینه و هدف: فعالیت ورزشی روزانه تاثیر مثبتی بر تمامی ابعاد جسمانی، روانی و اجتماعی افراد و سلامتی جامعه دارد. هدف از این پژوهش مطالعه جایگاه ورزش های سلامت محور و همگانی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان بود.

روش بررسی: روش پژوهش توصیفی و روش جمع آوری داده ها میدانی بود. جامعه آماری تحقیق کل دانشجویان علوم پزشکی کرمان بودند.  374 نفر به عنوان نمونه به روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای انتخاب شدند. برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه ی محقق ساخته استفاده شد. اعتبار پرسشنامه مورد تایید متخصصان قرار گرفت و  ضریب پایایی پرسشنامه 875/ 0= α بود. تحلیل داده ها با استفاده از آمار توصیفی در نرم افزار SPSS نسخه 20 انجام شد.
یافته‌ها: داده ها نشان داد که آگاهی و نگرش دانشجویان نسبت به ورزش های سلامت محور و همگانی در حد مطلوب ولی مشارکت دانشجویان پایین تر از میانگین است. توسعه اماکن ورزشی، ایجاد جذابیت و اطلاع رسانی به ترتیب موثرترین گرایش دانشجویان به ورزش همگانی بود. انگیزه های اصلی دانشجویان از پرداختن به ورزش همگانی، به ترتیب کسب و حفظ تندرستی ، کسب نشاط و آرامش و بهبود روابط اجتماعی بودند. موانع توسعه ورزش همگانی، به ترتیب کمبود فضای ورزشی ، ضعف در مدیریت و نبود برنامه‌های متنوع و جذاب بودند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج آگاهی و نگرش دانشجویان نسبت به ورزش های سلامت محور و ورزش همگانی در حد مطلوب بود، ولی مشارکت دانشجویان در ورزش های همگانی در حد متوسط به پایین بود که با برنامه ریزی صحیح و توسعه امکانات ورزشی می توان گام های موثری در توسعه ورزش همگانی در دانشگاه برداشت.

واژه‌های کلیدی: نگرش، مشارکت، دانشجویان، ورزش همگانی
متن کامل [PDF 761 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه علوم پزشکی کرمان


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها