:: دوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
روش های اکسیداسیون شیمیایی و پیشرفته در تجزیه مواد سخت تجزیه از فاضلاب های صنعتی
دکتر محمدرضا خانی1، دکتر یوسف دادبان شهامت* 2، مهندس بهروز آدمیت بارام بدن3، دکتر سید کمال الدین میرکریمی4
1- دانشیار دانشیار گروه مهندسی بهداشت محیط، دانشکده علوم بهداشت، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی، تهران، ایران
2- استادیار ، ydadban@gmail.com
3- کارشناس ارشد کارشناس ارشد مهندسی عمران- آب و فاضلاب، موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی لامعی گرگانی، گرگان، ایران
4- استادیار مرکز تحقیقات مدیریت سلامت و توسعه اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گرگان، ایران
چکیده:   (657 مشاهده)


زمینه و هدف: امروزه انتشار بعضی از آلاینده های آلی خاص در محیط زیست که نیمه‌عمر بالایی دارند با ماندن در طبیعت، وارد زنجیرۀ غذایی شده و در ‌نهایت به انسان انتقال می‌یابند. وجود این مواد در بدن سبب بروز عوارض مختلف از ‌جمله جهش در ژن‌های مختلف و سرطان‌زایی می‌شوند. در سال های اخیر انواع روش های جدید اکسیداسیون پیشرفته (AOP) که اساس فرایند آن بر مبنای تولید رادیکال های آزاد هیدروکسیل است و توانایی زیادی در تجزیه مواد آلی مختلف دارند، ابداع شده اند. در این مقاله انواع روش های تصفیه شیمیایی مواد سخت تجزیه با تاکید بر اکسیداسیون پیشرفته از فاضلاب های صنعتی پرداخته شده است و نقاط ضعف و قوت آنها مورد بحث قرار می گیرد.
روش بررسی: این مقاله از نوع مروری می باشد که در آن با استفاده از کلید واژه های اکسیداسیون پیشرفته، تجزیه، تصفیه،  فاضلاب و آلاینده های سخت تجزیه از طریق پایگاه های جستجوی علمی  Science Direct ،Scopus ,Google Scholar  در سال های 1993 تا 2016 مقالات مرتبط گردآوری و بررسی شدند.
یافته‌ها: در این روش ها ضمن بالاتر بودن قدرت اکسیداسیون، از نظر شرایط عملیات و محصولات نامطلوب جانبی برای محیط زیست تفاوت بسیار زیادی با روش های متعارف دارد. بطور کلی از امواج اولتراسونیک و تکنولوژی اکسیداسیون پیشرفته مانند پلاسما، فنتون،‌ فوتو فنتون،‌ اکسیداسیون تر توسط پراکسید، ازن و فوتوکاتالیزوری مانند O3/UV جهت حذف آلاینده های سخت تجزیه از منابع آبی بکار گرفته شده است. بطور کلی عوامل موثر بر فرایندهای AOP شامل pH، دما، غلظت و نوع آلاینده، نوع کاتالیست و غلظت واکنشگرها بستگی دارد. همچنین فرایندهای اکسیداسیون پیشرفته می تواند برای تخریب آلاینده هایی که بعد از فرایند تصفیه در پساب باقیمانده است، به کاربرده شود. بطور کلی در اکثر موارد از AOP بعنوان پیش تصفیه برای پسابهای صنعتی حاوی مواد سمی و سخت تجزیه قبل از فرایند تصفیه بیولوژیک استفاده می شود.
نتیجه‌گیری: به طور کلی این روش ها دارای مزایای سرعت و راندمان بالای تصفیه می باشند ولی به دلیل هزینه های بالا و پیچیدگی فرایند کمتر به عنوان فرایند واحد در تصفیه فاضلاب های سخت تجزیه بکار می روند و اغلب به صورت تلفیقی با سایر فرایند های تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند.
واژه‌های کلیدی: اکسیداسیون پیشرفته، تجزیه، فاضلاب، آلاینده های سخت تجزیه
 

واژه‌های کلیدی: اکسیداسیون پیشرفته، تجزیه، فاضلاب، آلاینده های سخت تجزیه
متن کامل [PDF 861 kb]   (412 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت محیط
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه علوم پزشکی گلستان


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها