:: دوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) ::
جلد 2 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش پیش بین سرمایه اجتماعی و سخت رویی روانشناختی در بهزیستی روانشناختی دانشجویان
رضا داورنیا* 1، محمد شاکرمی
1- سایر ، rezadavarniya@yahoo.com
چکیده:   (413 مشاهده)

زمینه و هدف: مفهوم بهزیستی روانشناختی حاکی از یک ساختار چندبعدی شامل نگرش­های زندگی است و برای بررسی اینکه آیا شخص از پتانسیلش، اهدافش، کیفیت روابطش با دیگران و آنچه درباره زندگیش احساس می­کند آگاه است یا خیر، طراحی شده است. هدف پژوهش حاضر پیش بینی بهزیستی روانشناختی بر اساس ­سرمایه اجتماعی و سخت رویی روانشناختی می­باشد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع توصیفی– همبستگی است. جامعه پژوهش تمامی دانشجویان دانشگاه­های خوارزمی، آزاد و پیام نور کرج در سال تحصیلی 92-1391 و نمونه 377 نفر می­باشند که به روش خوشه­ای چند مرحله­ای انتخاب گردیدند. برای گردآوری داده­ها از پرسشنامه­ بهزیستی روانشناختی ریف (PWBS) ، مقیاس سرمایه اجتماعی دلاویز (DSCS) و پرسشنامه زمینه­یابی دیدگاه­های شخصی کوباسا (PVSQ) استفاده گردید و تحلیل داده­ها به روش تحلیل رگرسیون چندمتغیره هم زمان در نرم افزار آماری SPSS نسخه 18 صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج حاکی از آن بود که سرمایه اجتماعی و سخت­رویی روان شناختی 3/39  درصد از تغییرات بهزیستی روانشناختی دانشجویان را پیش بینی می­کنند.
نتیجه‌گیری: عوامل سرمایه اجتماعی و سخت­رویی روانشناختی تغییرات بهزیستی روانشناختی دانشجویان را پیش بینی می­کنند و روان درمانگران می­توانند با دستکاری این عوامل باعث افزایش بهزیستی دانشجویان گردند.

واژه‌های کلیدی: سرمایه اجتماعی، سلامت، دانشجویان
متن کامل [PDF 681 kb]   (222 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۳
* نشانی نویسنده مسئول: دانشگاه خوارزمی تهران


XML   English Abstract   Printدوره 2، شماره 4 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها